Workshop - evakuační podložky
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
Ve dnech 23. – 27.9. 2024 navštívila LF MU delegace kolegyň z Černé Hory v rámci projektu realizovaného ministerstvem zdravotnictví Černé Hory v Podgorici, ve spolupráci s profesní organizací Unie porodních asistentek (UNIPA), s odbornou garancí Ústavu zdravotnických věd (UZV) LF MU. Delegace sedmi zdravotnických pracovníků, jak lékařek, porodních asistentek, dětských sester a studentek přijela s cílem seznámit se se systémem vzdělávání a péče poskytované ženám v mateřství v České republice, na základě kterého, by akreditovali tamní vzdělávání porodních asistentek a zlepšili péči směrem k většímu respektu žen a podpoře fyziologie reprodukce.
Týdenní program byl zahájen přednáškami a praktickým nácvikem některých dovedností porodní asistence na UZV LF MU. Dr. Radka Wilhelmová představila kolegyním historii, realitu a výzvy, se kterými se potýká vzdělávání a praxe porodní asistence u nás. Byla zmíněna problematika kompetencí, celoživotního vzdělávání „nelékařů“ a s tím spojené legislativy v obou zemích. Následovala prezentace naší absolventky Bc. Terezy Krausové, která se právě vrátila ze své praktické absolventské stáže v Nizozemí. Představila srovnání péče o ženu v mateřství v obou zemích. Dalším tématem, které představily právničky z Ligy lidských práv - Mgr. Sandra Pašková a Mgr. Jana Řepová, byla práva žen a zdravotníků v procesu poskytování péče. Prezentace ve svém průběhu vyvolaly zajímavou diskuzi nad zmíněnými tématy a možnostmi řešení konkrétních kazuistik z praxe. Mgr. Lenka Veselá odprezentovala téma Respektující péče a výsledky zjištěné v rámci probíhajícího AZV projektu zaměřeného na Kvalitu poskytované péče v perinatálním období očima českých žen. Po teoretické části následoval praktický nácvik dovedností používaných v praxi porodních asistentek – Rebozo techniky, vyšetření a polohování ženy, včetně využití porodního gauče v období porodu.
Druhý den následovala návštěva Gynekologicko-porodnické a Neonatologické kliniky FN Brno, na pracovišti Obilní trh. Průvodci byli Mgr. Michaela Dobrovolná a Mgr. Jakub Tatarka. Kolegyně si odnesly spoustu zajímavých poznatků a inspirace pro praxi. Zaujala je možnost porodu
do vody, kterému byla věnována pozornost také přednáškou Mgr. Ivy Korábové „Porod
do vody“ v odpoledním bloku opět v prostorách ÚZV LF MU.
Následující dny kolegyně navštívily porodnici ve Vyškově a proběhlo setkání s komunitními porodními asistentkami v Brně. Byla představena péče o ženy v mateřství poskytovaná porodní asistentkou v rámci primární péče a vlastního sociálního prostředí ženy u nás.
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
V projektu „Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v České republice” získává realizační tým z Ústavu zdravotnických věd cenná data. Na již probíhající kvantitativní výzkum navazujeme v současné době sběrem kvalitativních dat prostřednictvím organizace tzv. „focus groups” (ohniskových skupin). Napříč různými věkovými skupinami bylo možné diskutovat o vhodné podobě doporučení v laickém jazyce.