Pilotní MEDay přispěl k péči o zaměstnance i studenty
První zdravotně preventivní den pro zaměstnance i studenty LF MU nabídl konzultace od zraku až po výživu.
V projektu „Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v České republice” získává realizační tým z Ústavu zdravotnických věd cenná data. Na již probíhající kvantitativní výzkum navazujeme v současné době sběrem kvalitativních dat prostřednictvím organizace tzv. „focus groups” (ohniskových skupin). Napříč různými věkovými skupinami bylo možné diskutovat o vhodné podobě doporučení v laickém jazyce.
V lednu 2025 proběhla na půdě Ústavu zdravotnických věd LF MU diskuse s rodiči dětí do 18 let, ze které vzešly cenné podněty k tvorbě a formátu předkládaných laických doporučení. Skupinová diskuze formou „focus group“ (ohniskové skupiny) byla následně realizována i se skupinou dospělých.
Na základě vstřícné spolupráce s paní Ing. Kamenskou, ředitelkou Střední školy manažerské a zdravotnické a Vyšší odborné školy zdravotnické v Břeclavi, bylo možné v únoru 2025 uskutečnit setkání se studenty napříč studijními ročníky. Studující v ohniskových skupinách poskytli názory a hodnotné podněty k problematice podoby laických doporučení.
V březnu 2025 byla pro Univerzitu třetího věku (U3V) Masarykovy univerzity uspořádána přednáška s názvem „Dostupnost a srozumitelnost zdravotnických informací: praktické tipy a ukázky”, na kterou navazovala ohnisková skupina s frekventanty U3V, kteří projevili hlubší zájem o přednášenou problematiku. Příjemná atmosféra a zpětná vazba od posluchačů potvrdily vysoký zájem seniorů o zdravotnické informace založené na důkazech. Účastníci diskuse sdíleli řadu postřehů k optimalizaci tvorby laických doporučení.
Data získaná ze všech „focus groups” (ohniskových skupin) jsou klíčová pro zpracování kvalitativní části výzkumu v rámci projektu.
První zdravotně preventivní den pro zaměstnance i studenty LF MU nabídl konzultace od zraku až po výživu.
Dne 4. dubna 2025 se na Ústavu zdravotnických věd LF MU uskutečnila přednáška zahraniční kolegyně Banafsheh Amiri, studentky doktorského studijního programu na Fakultě telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave, s názvem Workplace Health Science: Preventing MSDs with Exercise. M.Sc. Banafsheh Amiri na Lékařské fakultě MU realizuje zahraniční stáž v rámci projektu ERASMUS+ pro studentskou mobilitu (jarní semestr 2025).