Workshop - evakuační podložky
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
Dne 25. 4. 2022 jsme se zúčastnily s vyzvaným sdělením „V. Vedecké konferencie pôrodných asistentiek s medzinárodnou účasťou“ v Banské Bystrici. Konference se zabývala tématem Samostatné praxe v pôrodnej asistencii (možnosti a realita), a také kvalitou péče poskytované ženám v mateřství. Konferenci pořádala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Prezentována byla první etapa projektu AZV ČR Kvalita poskytované prenatální a perinatální péče perspektivou českých žen, který je řešen na Ústavu zdravotnických věd (ÚZV) LF MUNI ve spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou (GPK) FN Brno. Hlavním obsahem sdělení byl záměr, východiska a současný stav realizace projektu. Naším cílem bylo představit zahraniční kontext sledovaného tématu kvality péče a determinanty, které mohou ovlivnit kvalitu péče poskytovanou zdravotníky, viděnou očima žen. Náš příspěvek byl kladně přijat a současně rozpoutal dlouhou a bouřlivou diskuzi. V rámci diskuze se objevily i specifické kazuistiky ze slovenské klinické praxe, na kterých bylo možné demonstrovat současný stav a také jeho možná východiska. Se slovenskými kolegyněmi jsme navázaly spolupráci a zároveň jsme je vyzvaly k účasti na první konferenci Centra porodní asistence GPK FN Brno (13. a 14. května 2022), na jejíž organizaci za ÚZV LF MU participujeme.
Na společné fotce zleva: PhDr. Elena Drapáčová, vrchní porodní asistentka Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Banské Bystrici; PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D., ÚZV LF MUNI; Mgr. Lenka Veselá, ÚZV LF MUNI; PhDr. Adriana Němčoková, Ph.D., viceprezidentka SKSaPA pro porodní asistentky.
Zprávu podává: Lenka Veselá a Radka Wilhelmová
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
V projektu „Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v České republice” získává realizační tým z Ústavu zdravotnických věd cenná data. Na již probíhající kvantitativní výzkum navazujeme v současné době sběrem kvalitativních dat prostřednictvím organizace tzv. „focus groups” (ohniskových skupin). Napříč různými věkovými skupinami bylo možné diskutovat o vhodné podobě doporučení v laickém jazyce.