Workshop - evakuační podložky
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
My, jako zdravotničtí pracovníci, studenty nelékařských studijních programů nevyjímaje, jsme ve specifické situaci, dané našim mimořádným společenským postavením a tradičně vysokou společenskou prestiží, která je v roce 2020 zdůrazněna faktem, že je nazýván rokem sestry a porodní asistentky a bohužel, spojen i s pandemií COVID-19. Není tedy divu, že je na nás jako na zdravotníky „více vidět“, protože zaměření i úroveň našeho vzdělání a praktických dovedností rozhoduje o tom nejcennějším – o lidském zdraví. Vládní rozhodnutí o nasazení studentů vyšších ročníků lékařských i nelékařských programů je neoddiskutovatelným faktem a povinností, kterou nelze ignorovat, bez ohledu na názor a postoj jednotlivce.
V posledních dnech jsem konfrontována s neochotou některých studentů (jedná se o jednotlivce), kteří se snaží hledat různé důvody, proč nemohou pomoci tam, kde jich je akutně zapotřebí. S potěšením konstatuji, že se nejedná o studenty, které vzděláváme a o něž pečujeme na naší katedře. Já osobně samozřejmě vnímám potřebu zejména vzdělávat, ale v nouzi je třeba nabídnout pomocnou ruku kolegům, kteří v klinické praxi již pracují. Zato Vám všem patří obrovský dík.
Věřím, že to vychází také z faktu, že jste ochotně pomáhali již v jarním období a svou budoucí profesi opravdu považujete za důležitou a vhodně zvolenou.
Jsem přesvědčena, že vnímáte naši snahu zajistit kontaktní výuku a pomoci Vám osvojovat si další profesní zkušenosti. Skutečnost, že nelze vždy zajistit online, či kontaktní výuku na 100 % je jen důsledkem aktuální situace jak na úrovni katedry, tak u poskytovatelů péče, s nimiž spolupracujeme, a kteří teoretickou a praktickou výuku pro nás zajišťují. Jistě chápete, že plníme svoji zdravotnickou a lidskou povinnost vůči pacientům i studentům dle svého nejlepšího přesvědčení. Maximálně se snažíme, abychom splnili to, k čemu nás vyzval pan děkan – zajistit výuku, včetně té kontaktní, jak to jen půjde.
Po dobu svého působení na Lékařské fakultě jsem vždy dbala na to, aby moji spolupracovníci a moji (naši) studenti byli, kromě odborného vzdělání, také vedeni k hluboké lidskosti, úctě, trpělivosti a laskavosti jak k pacientům, tak i ke svým kolegům, tedy vlastnostem, na které ani ve stresových situacích. Nehodlám na tom nic měnit ani teď, ani v budoucnosti.
Využívám tohoto otevřeného dopisu, abych Všem z Vás, kteří se plně ztotožnili se svou výjimečnou rolí a nastoupili do „boje s koronavirem“, vyjádřila svůj upřímný dík Vašemu nasazení a odvaze.
Ubezpečuji Vás, že se budeme i nadále snažit dle možností vytvářet optimální podmínky k Vašemu studiu. Vytrvejme, prosím. V duchu sdělení „viribus unitis“ věřím, že vše společně zvládneme a zejména, že se vrátíme brzy k běžnému životnímu rytmu.
S přáním pevného zdraví a srdečnými pozdravy Vaše Andrea Pokorná
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
V projektu „Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v České republice” získává realizační tým z Ústavu zdravotnických věd cenná data. Na již probíhající kvantitativní výzkum navazujeme v současné době sběrem kvalitativních dat prostřednictvím organizace tzv. „focus groups” (ohniskových skupin). Napříč různými věkovými skupinami bylo možné diskutovat o vhodné podobě doporučení v laickém jazyce.