Workshop - evakuační podložky
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
Milé kolegyně, milí kolegové,
jistě všichni víte, že na dnešek připadá Mezinárodní den sester a ošetřovatelek, který je připomenutím jejich obětavé práce již od roku již od roku 1965. Ráda bych Vám poděkovala touto cestou za Vaši práci. Všeobecné sestry a ošetřovatelky jsou nazývány páteří zdravotnického systému. Bez jejich každodenní obětavé práce a empatie k pacientům, ale i jejich blízkým a dalším laickým pečujícím a samozřejmě, že i přístupu k dalším členům zdravotnického týmu by nebyl provoz na jednotlivých klinikách a ambulancích možný. Role sester je nezastupitelná. Uvědomovala si to již „Dáma s lucernou“ – Florence Nightingale, anglická ošetřovatelka, když se v 19. století věnovala péči o nemocné a zraněné anglické vojáky a v roce 1860 založila první zdravotnickou školu pro ženy v Anglii. Vytvořila základy ošetřovatelského modelu a principy péče o pacienty, které platí dodnes. 12. květen, den jejího narození, se proto stal svátkem všech jejích následovatelek. Právě proto je letošní poděkování směřováno i na všechny pedagogy a akademické pracovníky i další zaměstnance LF MU, kteří se na profesním vzdělávání nejen sester, ale i dalších nelékařských zdravotnických pracovník, podílejí.
Pokrok v medicíně a zdravotní péči významně ovlivňuje i roli všeobecné sestry, ale podstata lidského přístupu a snahy pomáhat zdravým lidem v prevenci nemocí a trpícím i nemocným v léčbě, zůstává neměnná. Vážím si toho, že naše studenty k lidskému přístupu vedete.
Význam ošetřovatelské profese byl akcentován i v souvislosti s pandemií a je celospolečensky nezpochybnitelný.
VELKÉ DÍKY Andrea Pokorná
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
V projektu „Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v České republice” získává realizační tým z Ústavu zdravotnických věd cenná data. Na již probíhající kvantitativní výzkum navazujeme v současné době sběrem kvalitativních dat prostřednictvím organizace tzv. „focus groups” (ohniskových skupin). Napříč různými věkovými skupinami bylo možné diskutovat o vhodné podobě doporučení v laickém jazyce.