Korona nám nezabrání, zelenou má vzdělávání

10. 9. 2020

Korona krize mimo jiné významně zkomplikovala organizaci a plánování odborných praxí nelékařských studijních programů. Omezení stáží se znatelně dotklo i studijního programu Zdravotnické záchranářství, který je na Lékařské fakultě MU veden pod Katedrou ošetřovatelství a porodní asistence. Za normálních podmínek probíhají letní stáže ve výjezdových skupinách zdravotnické záchranné služby, nejvíce pak v Jihomoravském kraji. Vzhledem k bezpečnostním opatřením nebylo však možné studenty přes léto do sanitek posadit, proto si praxe ve výjezdu nahrazují stážemi v nemocničním provozu, které by za normálních podmínek absolvovali až v následujícím semestru.

Vzdělávací a výcvikové středisko ZZS JmK v brněnských Bohunicích poskytlo studentům druhého ročníku Zdravotnického záchranářství jedinečnou možnost náhrady stáží, a to ve formě intenzivního šestidenního kurzu. Studenti díky tomu měli možnost okusit dril, jakým procházejí profesionální záchranáři v nově vybudovaném vzdělávacím a výcvikovém středisku. Vše se konalo pod taktovkou skvěle sehraného lektorského týmu ZZS JmK. V šesti nabitých červencových dnech stihli studenti probrat, a především prakticky natrénovat, základní a rozšířenou resuscitaci dospělého i dítěte, správné postupy vyšetření pacienta, péči o pacienty s interním či traumatickým postižením, specifika ošetřování pacientů dětského věku a mnoho dalšího. Skvělou možností a velkým přínosem byly modelové situace připravené podle nejnovějších poznatků simulační medicíny s využitím moderní techniky. Studenti si vyzkoušeli velice reálné zásahy například u muže s bolestí na hrudi ve stísněných prostorách kuchyně panelového bytu, u krvácejícího pacienta v havarovaném autě, nebo práci přímo v interiéru sanitního vozu, který se od toho reálného liší snad jen tím, že nemá motor a má v sobě spoustu kamer (vůz se nachází se ve druhém patře budovy vzdělávacího střediska). Modelové situace byly detailně zaznamenány na záznamová zařízení pro okamžitou video-analýzu, detailní rozbor a cílenou zpětnou vazbu, které si díky svému kladnému didaktickému přínosu pomalu nacházejí svoji cestu do moderního způsobu vzdělávání.

Výuka byla velkým přínosem a studenti si odnesli spoustu zajímavých poznatků, které jim pomohou jak při studiu, tak při případném vykonávání jejich budoucí profese zdravotnického záchranáře.

Poděkování patří celému lektorskému týmu Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS JmK, které v lednu letošního roku zahájilo provoz.