Workshop - evakuační podložky
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
Dne 21. května 2022 se uskutečnila osvětová akce s názvem Den na krev – s kapkou pohybu pro život pořádaná Magistrátem města Brna v rámci kampaně 4,5 dl pro život, pro podporu bezpříspěvkového dárcovství krve „Darujme krev pro Brno“. Masarykova univerzita byla prezentována v zastoupení několika fakult včetně Lékařské fakulty.
Zájem veřejnosti o akci v areálu brněnského koupaliště Riviéra byl velký.
Za pracoviště ÚZV se akce účastnily studentky studijního programu Všeobecné ošetřovatelství z 1. a 2. ročníku s vyučujícími PhDr. N. Beharkovou, Ph.D. a Mgr. et Mgr. A. Menšíkovou.
Zájemci si mohli vyzkoušet odběr žilní krve na nácvikovém modelu a naučit se správné zásady „chování pacienta“ před a po odběru krve. Prověřit si správnost mytí rukou s použitím UV lampy. Nechat si změřit vitální funkce a naučit se, jak si měřit tlak krve v domácím prostředí správně. Děti si také mohli vybarvit obrázky kapky krve, obkreslit si svoji ruku na papír a vyznačit si, které místa při mytí rukou nebyly dobře umyté. A protože jsme měli krásné slunečné počasí bylo skvělé vyzkoušet si, jak daleko dostříkne voda z 10 ml stříkačky.
Lékařská fakulta si také připravila pro zájemce stanoviště Medvídkovy nemocnice, nácvik první pomoci a KPR, péče o zuby a dentální hygieny nebo ochutnávku skvělých bylinkových čajů z Centra léčivých rostlin LF MU na Údolní.
Naše stánky s aktivitami navštívili zájemci všech věkových kategorií. Akci považujeme za velice zdařilou a dle sdělení návštěvníků našich „stanovišť“ i za poučnou a pro život přínosnou.
Dne 24. 4. 2025 proběhl na Ústavu zdravotnických věd LF MU workshop pod vedením pana magistra Martina Holuba.
V projektu „Metodika tvorby laických doporučení k přenosu znalostí na podporu na důkazech založeného rozhodování ve zdravotnictví v České republice” získává realizační tým z Ústavu zdravotnických věd cenná data. Na již probíhající kvantitativní výzkum navazujeme v současné době sběrem kvalitativních dat prostřednictvím organizace tzv. „focus groups” (ohniskových skupin). Napříč různými věkovými skupinami bylo možné diskutovat o vhodné podobě doporučení v laickém jazyce.